KČT

TJ Sokol Stará Bělá zaštiťuje i skupinu KČT pro Moravskoslezký kraj, oblast Ostrava.

Naše skupina značkařů čítá 33 aktivních členů, kteří se podílejí na obnově značení turistických cest v délce 385 km, máme na starost taky 15,5 km lyžařských tras. Jsme součástí značkařů pro území Moravskoslezského kraje kde je vyznačeno 3282 km turistických značených tras, z toho je 2958 km pěších tras, 152 km lyžařských cest a 265 km cyklistických pásově značených tras. O značení se v šesti značkařských obvodech stará celkem 215 značkařů a my jsme jedna šestina, která má zázemí ve Staré Bělé v místní Sokolovně, kde jsme i členové místního Sokola a většina z nás je i obyvateli Staré Bělé. Scházíme se dvakrát ročně, a to na jarním aktivu, kde se rozdají cesťáky, barvy a další potřebné materiály a instrukce. No a následně provádíme značení v letních měsících. A druhé naše setkání je pak na podzimním aktivu, kde se provede rekapitulace odvedené práce. Provádíme značení tras Starobělských Zámčisek, což je naše srdcovka BO místní okruhy, které jsou na území Staré Bělé, Proskovic a okolí Krmelína, vás provedou čtyřmi značenými okruhy. Spojují okolí obce s centrem a navazují nejen na zelenou turistickou trasu.

Značení turistických tras se musí obnovovat každé tři roky a vždy je provádí dvojice značkařů. „Kdyby se jednomu stal nějaký úraz, druhý mu pomůže .“ Údržba značených tras spočívá nejen v pravidelné obnově turistického značení, ale i v péči o směrovky, těžké prvky (rozcestníky, vývěsní mapy) a operativní řešení nečekaně vzniklých problémů a nedostatků na značených trasách. Na trasách se obnovují chybějící značky, prořezává se porost kolem nich a mapuje se schůdnost cest. K základní výbavě značkařů proto nepatří jen barvy a štětce, ale také šablony pro značky, škrabky, zahradnické nůžky nebo pilky. Tu a tam je potřeba vyznačit nové úseky, třeba k novým rozhlednám, k čemuž se využívají stromy, kameny nebo pařezy, ve volné krajině je občas nutný i speciální značkařský kolík a samolepicí značky, které se používají hladké povrchy.

Aby se někdo stal značkařem, musí absolvovat značkařský kurz. „Nejdůležitější je, abychom malovali poctivě, aby někdo na trase nezabloudil a aby se to obnovovalo pravidelně.“ Značkaři nejsou profesionálové, jde o dobrovolnou činnost prováděnou ve volném čase.

Naše oblast je od státních hranic s Polskem u Šilheřovic a Kopytova, přes Bohumin a Petřvald po Havířov, dále od Šenova přes Bludovice a Paskov s výpadem žluté trasy po Olešnou, pak hranice značkařského obvodu pokračuje přes Starou Ves, Jistebník, Starou Bělou, Proskovice, Klimkovice, Údolí Sezimy, Kyjovice, Zátiší, Dolní Lhotu, Krásné Pole, Plesnou, Dobroslavice, Děhylov, Bobrovníky a Petřkovice zpět na Šilheřovice... Patří nám však i část Beskyd a to konkrétně celá oblast a okolí Ondřejníku, takže nám značkařské úseky končí třeba i až na Pustevnách a Malé Stolové, v Čeladné, u nádraží ve Frýdlantu n. O., v Metylovicich, za Kozlovicemi u Hukvadské obory a za Kunčicemi p. O. na Žuchově a v Trojanovicích...

Kontakt

  • Jindra Blahaková (jindrablahakova@gmail.com, 777 332 746)

Užitečné odkazy